Spor

Semt77 Yalovaspor “kural hatası” iddiasıyla federasyona başvurdu

ING Basketbol Süper Ligi’nin ilk haftasında Frutti Extra Bursaspor’a deplasmanda 86-85 mağlup olan Semt77 Yalovaspor, maçta kural hatası yapıldığını öne sürerek maçın tekrarını istedi.

Semt77 Yalovaspor’dan yapılan açıklamada, 25 Eylül’de TOFAŞ Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmanın 4. periyodu bitimine 44,5 saniye kala topla oynarken Bursaspor’un 5 sayısı, 2’si ile oyuncuya 23 saniye gösterdi. Faul yaptığı iddia edilen Semt77 Yalovaspor.

Açıklama şu şekildeydi: “Bir faulden sonra bir topu sahamızdan çıkardığınızda, basketbol kuralları ’29’u belirtir. 2.4 Eğer bu bir faul veya ihlalin sonucuysa (top saha dışına çıkmak için değil) ve o takım sahadaysa geri sahasında ise saat 24 saniyeye ayarlanır.Ön sahada ise saat 14 saniyeye ayarlanır.Makalelerde açıkça görüldüğü gibi atak süresi 24 saniye ile başlamalıydı ancak Zaman hakemleri tarafından 14 saniye. ifadesi yer aldı.

Maçın hakemlerinin itirazlarına rağmen hücum süresi 14 saniye olarak belirlendi.

Maçın durdurulduğu sırada Semt77 Yalovaspor Başantrenörü Hakan Yavuz, maç başhakeme hücum süresi ile ilgili bir hata olduğunu ve izleme sisteminden anında gözlemlenmek istediğini belirterek, ne kadarının kaydedildiği şöyle:

“Görüntüleri izleyen maçın hakemleri hücum süresinin 0,06’da devam edeceğini söyleyince teknik direktörümüz top oyundayken 14 saniyeden başladığını söylemesine rağmen 24 saniyeden başlaması gerektiğini söyledi. itirazı geçerli değildi, oyuna girdiğinde 24 saniyeden başlaması gereken hücum süresinin 14 saniyeden başladığını belirtti ve bizde hücum süresinin 10.6 saniyede yapılmamasına itiraz ettik.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu