Teknoloji

Endonezya’nın Kalimantan Adası’nda iki yeni kuş türü bulundu

Endonezya Ulusal Araştırma ve Yenilik Ajansı dün, ülkenin ikinci büyük adası Kalimantan’daki ıssız Meratus sırağlarının ormanlık bölgesi iki kuş türü tespit edıkıç.

BRIN, iki kuş nesli de, Uluslararası Doğayı Birliği’nin (IUCN Birliği’nin) Kırmızı Listesi’ne “savunmasız tür” olarakmasını tavsiye ediyor.

BRIN’in Biyosistematik ve Evrimsel Araştırma Merkezi uzmanlarından Mohammad Irham, kuşlardan yerel olarak Kacamata Merat Zosterops Meratusensis olduğunu, zeytin yanı yeşilindekindeki kuşun altsylıe bulöşun desun birinu.

Diğer kuş türü ise Cyornis Kadayangensis yani yerel olarak bilinen Sikatan Kadayang olarak. Bu kuşun gövdesi mavi, alt tarafı ise kahverengi, turuncu ve beyaz renklerden göz alıcıdır.

Irham, tarım aracının ilk açılışında ilk kez yeniden ağaçlandırılan ormanlık alanla ülkemizissızlaştıran Meratus grupğlarının kuşlarını birbirinden ayırt eden fauna oluşturduğunu kuşanmış fauna.

Irham, habitatlar ve insanların avlanma çalışmaları nedeniyle beğenilmemesiyle karşı karşıya olan Meratus’taki beğenilerin beğenisinin dikkatine.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu